Domowe sposoby na grypę i przeziębienie
Tradycje lecznictwo domowe przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Babcine specyfiki, dawniej wyśmiewane, teraz okazują się wspaniałymi lekarstwami na grypę i przeziębienie. Wiesz, co potrafi zdziałać cytryna, miód czy cebula?
Cytryna
Cytryna wzmacnia ludzki organizm. Dzięki sporej zawartości witaminy C chroni przed przeziębieniem i wirusami. Należy ją spożywać właśnie w okresie jesienno-zimowym. Jest ona pomocna w stanach zapalnych gardła. Jeśli poczujesz drapanie czy ból garda, warto wypić sok z cytryny. Zaleca się picie soku rozcieńczonego wodą, aby nie podrażnić śluzówki. Niektórzy stosują też sok z cytryny przy katarze, do tego celu wpuszczają do nosa po kilka kropel soku. Co ważne, świeże soki pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu, które są odpowiedzialne za wstrzymywanie procesów regeneracji.
Na grypę i przeziębienie można stosować specjalny sok, którego podstawę stanowią: świeżo wyciśnięty sok z cytryny, ząbek czosnku, szklanka gorącej wody. Te składniki następnie trzeba zalać gorącą wodą i odstawić na noc.
Miód
Nazywany naturalnym antybiotykiem, wspomaga działanie systemu immunologicznego. Chroni przed rozwojem stanu zapalnego gardła. Dodatkowo likwiduje uczucie suchości i drapania w jamie ustnej. Pomaga przezwyciężyć katar.
Ciepłe mleko z miodem pozwala obniżyć gorączkę i uporać się z bólem gardła. Do przygotowania wystarczy ugotowane, ciepłe mleko, do którego trzeba dodać 3 łyżeczki miodu i łyżkę masła. Niektórzy tę mieszankę wzbogacają sokiem z cytryny czy ząbkiem czosnku. Jego szczególnie cenną właściwością jest także wpływ na poprawę samopoczucia.
Czosnek
Jeśli mówimy o pogromcy bakterii, to z pewnością na myśl przychodzi czosnek. Ze względu na swoje właściwości potrafi zwalczyć nawet infekcje, przy których nie pomaga terapia farmakologiczna. Przy używaniu tego naturalnego lekarstwa pozostaje specyficzny zapach, jednak nie warto się nim przejmować. Wystarczy przeżuć kilka listków pietruszki i nieprzyjemny posmak i zapach stanie się jedynie wspomnieniem.
Czosnek można spożywać zarówno w postaci ząbków posypanych solą, na kanapce posmarowanej masłem lub jako syrop. Do jego powstania potrzebne są zmiażdżone ząbki czosnku, które zalewamy sokiem z dwóch cytryn i letnią, przegotowaną wodą. Taką mieszankę odstawiamy na dwa dni, odcedzamy i następnie pijemy kilka razy dziennie.
Cebula
Cebula to warzywo, które od dawien dawna jest cenione za swoje właściwości lecznicze. Nic w tym dziwnego, bowiem zawiera wiele minerałów wzmacniających odporność takich, jak: fosfor, siarka, cynk, krzem i magnez. Poza wzmocnieniem organizmu ma ona skuteczne działanie grzybobójcze, które jest często przydatne po kuracji antybiotykami. Swój intensywny zapach cebula zawdzięcza związkom siarki. Dzięki temu często jest stosowana przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Inhalacje z pokrojonej cebuli udrażniają nos.
Cebulowy syrop na uporczywy kaszel został sprawdzony przez pokolenia Polaków. Do jego wykonania wystarczy przygotować dużą cebulę, cukier i miseczkę. Cebulę obieramy i kroimy na grubsze plastry i wkładamy do naczynia. Następnie zasypujemy plasterki z wierzchu kilkoma łyżkami cukru i odstawiamy w ciepłe miejsce. Sprawdzonym i najbardziej skutecznym miejscem jest kaloryfer, wówczas szybko możemy uzyskać syrop. Można go wypić kilka łyżek dziennie. Gdy cebula będzie zaczynała wysychać, czynność należy powtórzyć.
Znienawidzone w dziecistwie, ale skuteczne – mleko z czosnkiem!
A Cholester można dostać tutaj w dobrej cenie: http://www.i-apteka.pl/product-pol-45837-CHOLESTER-x-30-tabletek.html