Ziołolecznictwo – czy wiesz już wszystko?
Zioła towarzyszą nam od pradawnych czasów. Nasi przodkowie korzystali z nich intuicyjnie, najczęściej metodą prób i błędów. Współcześnie nie mamy już takich problemów, ponieważ określone właściwości ziół zostały potwierdzone naukowo. Przez co ziołolecznictwo stało się coraz bardziej cenionym źródłem zdrowia.
Na czym polega ziołolecznictwo?.
Ziołolecznictwo polega na odpowiednim doborze ziół lub mieszanek ziół na określone dolegliwości. Na bazie ziół tworzone są naturalne preparaty. Można też nabyć zioła w nieprzetworzonej postaci. Istnieją zioła na alergię, ból brzucha, oczyszczenie organizmu, a nawet bóle reumatyczne. Zastosowanie ziół dotyczy praktycznie wszystkich chorób. Należy tylko pamiętać, aby z rozwagą z nich korzystać, bowiem nadmierne ich spożywanie może nieść ze sobą skutki uboczne.
Ziołolecznictwo – fitoterapia
Ziołolecznictwo, inaczej nazywane fitoterapią to dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców, uzyskiwanych z roślin o właściwościach leczniczych. Ziołolecznictwo jest współcześnie szeroko rozwiniętą gałęzią medycyny. Prowadzone są badania nad poszczególnymi właściwościami ziół, stąd wiemy, jakie korzyści płyną ze stosowania ziół oraz na jakie dolegliwości można je stosować. W naszym kraju odbywają się corocznie ogólnopolskie konferencje zielarskie, podczas których prezentowane są najnowsze wyniki badań, nowe produkty czy nowatorskie zastosowania ziół.
Przechowywanie ziół
Niestety, zioła nie należą do zbyt trwałych produktów, dlatego też szczególnie trzeba zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Uchronimy je przed wietrzeniem i tym samym utratą cennych właściwości. Najlepszym rozwiązaniem będzie hermetycznie zamykany słoik, do którego nie dostanie się wilgoć. Nie radzimy korzystać z pojemników wykonanych z metalu czy aluminium. Mogą one wpływać niekorzystnie na działanie ziół. Nawet zioła kupione w sklepie zielarskim należy przepakować do szczelnych pojemników i nie wystawiać ich na zbytnie oddziaływanie światła. Dzięki zastosowaniu tych wskazówek, zioła z Twojej prywatnej apteczki mogą Ci posłużyć nawet przez cały rok.
Parzenie ziół
Jest to jedna z prostszych czynności, przypominająca parzenie herbaty. Wystarczy do tego Twój ulubiony kubek i kilka łyżeczek ziół, w zależności od tego, z jakiej mieszanki korzystasz. Możesz także przykryć go spodkiem, aby wydobyć całą esencję naparu. Tylko pamiętaj, że nie powinno się pić chłodnej herbatki ziołowej. Najlepiej, aby była ciepła – w okolicach temperatury pokojowej. Jeśli chcesz przygotować więcej zdrowotnego napoju, możesz wykorzystać do tego imbryczek. W ten sposób przygotujesz esencję, z której skorzystasz przez dłuższy czas. Wtedy możesz ją rozcieńczyć, dodając ciepłej wody.
Zwróć uwagę na długość parzenia. Większość ziół posiada odmienny czas parzenia. Tak, jak w przypadku herbaty, im dłużej ją parzysz, tym jest mocniejsza. Nie martw się, praktycznie każde opakowanie w sklepie zielarskim zawiera adnotację, ile czasu powinno parzyć się dane zioło.
Mam PROBLEM ZE SWOIMI STAWAMI