Gruszka – jesienne zdrowie
Jednym z najsmaczniejszych owoców jesieni jest bez wątpienia gruszka. Liczba odmian tego owocu może przyprawić o zawrót głowy, bowiem sięga ona nawet kilku tysięcy. Ale czy wiecie, że zalety gruszki doceniano już w starożytności? Mimo bogatej historii, popularność zyskała dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku i wtedy też powstały nowe odmiany. Wówczas poznano jej właściwości odżywcze i zdrowotne, które i dziś są przez wielu pożądane.
Gruszka – Witaminy i minerały:
Gruszka należy do grupy owoców o niskiej kaloryczności, a także o niezbyt dużej wartości w indeksie glikemicznym, który wynosi jedynie 30. Poza tym jest skarbnicą składników mineralnych, wśród których prym wiedzie potas, a zaraz za nim pojawia się fosfor, magnez, sód, wapń, miedź czy w śladowych ilościach jod i bor. Nie zapominajmy o kolejnych mikroelementach, takich jak witaminy: A, B1, B2, B6, C i PP. W gruszce znajdziemy ponadto kwasy owocowe, takie jak kwas cytrynowy i kwas jabłkowy, a także pektyny i błonnik. Warto wiedzieć, że wraz z dojrzewaniem gruszek, maleje ilość pektyn i kwasów owocowych, a zwiększa się zawartość cukru.
Gruszka – Właściwości odżywcze i lecznicze:
Gruszka ma bardzo dobry wpływ na układ trawienny, wspomagając i regulując jego pracę. Dodatkowo przyśpiesza metabolizm i przeciwdziała zaparciom. Dzięki zawartości potasu, który odpowiada za regulację gospodarki wodnej organizmu, gruszki wykazują działanie moczopędne. Dzięki czemu pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu, redukując opuchliznę buzi i ciała. Poza tym ich spożycie w postaci kompotu jest polecane przy wysokiej gorączce. Gruszka posiada także właściwości upiększające, pomaga walczyć z przetłuszczaniem się skóry, a także ze skórnymi niedoskonałościami.
Gruszka – Wskazania:
Co równie istotne, te owoce bardzo rzadko wywołują reakcje alergiczne, więc już małym dzieciom są podawane jako jeden z pierwszych pokarmów. Na gruszki powinny zwrócić uwagę osoby, które starają się zrzucić zbędny tłuszczyk. Są to owoce, które zawierają dużo pektyn – błonnika pokarmowego, dzięki czemu zjedzenie jednej gruszki daje uczucie sytości na dłuższy czas. Pozwalają też uzupełnić niedobory wody, bowiem jest ona ich składnikiem w około 80%. Ich stosowanie jest zalecane przy problemach z nadciśnieniem, układem krążenia czy przy anemii (ze względu na sporą zawartość żelaza), a także w sytuacji, gdy organizm magazynuje wodę.
Uwielbiam gruszki!
pyszna i zdrowa! świetny artykuł