Rower dla początkujących
Kiedyś większość z nas rower dostawała w prezencie, najczęściej z okazji Pierwszej Komunii. Jednak współcześnie rower ustąpił miejsca technologicznym nowinkom, które niestety nijak się mają do aktywnego wypoczynku. Mimo wszystko, coraz więcej osób skłania się ku jeździe na rowerze, a gadżetów i modeli jednośladów jest tyle, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jedno jest pewne – nigdy nie jest za późno na rower.
Sezon rowerowy nadal trwa, więc jeśli chcesz jeszcze w tym roku rozpocząć swoją przygodę z tą formą aktywności, to nie zwlekaj! Jednak pamiętaj, że przed każdym wysiłkiem należy się odpowiednio rozgrzać (przygotować organizm). Zesztywniałe mięśnie i kręgosłup po całym dniu pracy przy komputerze, zdecydowanie nie ułatwią pierwszej przymiarki do roweru. A nieudana przejażdżka może nasz zapał zmniejszyć do minimum, więc lepiej nie zrazić się na samym początku.
Dlatego też przedstawiamy porady, które sprawią, że rower stanie się preferowaną przez Ciebie formą rekreacji.
ROWER
Aby rozpocząć przygodę z jazdą na rowerze, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Niestety ogólnodostępne rowery w supermarketach, mimo swojej przystępnej ceny nie posłużą zbyt długo, a przy tym jazda na nich, zamiast frajdy, może przynieść rozczarowanie. Zakup sprzętu przez Internet jest także ryzykowny, bowiem przy doborze odpowiedniego sprzętu istotny jest wzrost, długość rąk i nóg. Mimo podanych tabel z rozmiarami, może okazać się, że sprzęt nie spełnia oczekiwań i jest niewygodny. Dlatego też najlepiej udać się do sklepu rowerowego lub sportowego i tam pod okiem specjalisty wybrać rower, na którym będzie można jeździć do woli.
Przed zakupem roweru należy zastanowić się, do jakiego typu rekreacji będzie on używany. Jeśli będą to przejażdżki miejskie na niezbyt długie dystanse, to proponujemy rower miejski, w którym łańcuch jest odpowiednio osłonięty, a pozycja w czasie jazdy jest wyprostowana.
Dla osób planujących różnorodne wyprawy po lesie czy po drogach gruntowych, proponujemy rekreacyjny rower górski. Generalnie świetnie się on nadaje na rower rekreacyjny. A jeśli marzą Ci się przejazdy po drogach asfaltowych i to w dodatku w szybkim tempie, to warto zastanowić się nad rowerem kolarskim.
GADŻETY / OSPRZĘT
Dla każdego rowerzysty ważnymi, wręcz niezbędnymi akcesoriami są: pompka rowerowa, zestawy kluczy, a nawet zapasowa dętka. Z takim osprzętem nic na drodze Cię nie zaskoczy i w każdym momencie będziesz mógł dokonać naprawy. Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów, które liczą kilometry, spalone kalorie czy mierzą tempo jazdy. Przed ich zakupem, warto się zastanowić, czy są one tak niezbędne, jak np. wygodne siodełko.
KONDYCJA
Jazda na rowerze jest sportem wytrzymałościowym, więc wypada do dłuższej przejażdżki się odpowiednio przygotować i nie przeceniać swoich możliwości. Do poprawy kondycji nie wystarczy przejażdżka stałą trasą, nawet powtarzana systematycznie. Oczekiwane rezultaty możesz uzyskać w przypadku dbałości zarówno o kondycję, wydolność oddechową, krążenie, jak i wzmocnienie mięśni nóg (to one wykonują największą pracę podczas jazdy na rowerze). Treningi rowerowe można również wykonywać w klubie fitness lub na siłowni, większość z nich ma nawet specjalnie wyznaczone strefy rowerowe.
BEZPIECZEŃSTWO
Nie zapominaj także o bezpieczeństwie na drodze. Potrzebne jest odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza że jesienna aura – mgły i szybki zmierzch – nie poprawia widoczności na drodze. Dlatego też warto mieć sprawne oświetlenie przednie, jak i tylne. Wedle nowych przepisów rowerzysta powinien także zakładać kamizelkę odblaskową, a dla jego bezpieczeństwa równie ważny jest odpowiednio dobrany kask. Nie zapominaj także o znajomości przepisów – przyda się lektura kodeksu drogowego dla rowerzystów. Poznaj swoje prawa i obowiązki na drodze. Jak mówi stare przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony.
[…] dyscyplinę idealną dla siebie. Proponujemy popularny w ostatnich latach nordic walking, jazdę na rowerze czy bieganie. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z wysiłkiem fizycznym, warto […]
[…] czy telewizora, założyć sportowe buty i zacząć biegać, uprawiać Nordic Walking albo jeździć na rowerze. Te formy aktywności fizycznej doskonale wzmacniają mięśnie pośladków i nóg. Co więcej, […]