Jak zrobić zdrowy grill?
Sezon grillowy już rozpoczęty. Zastanawiasz się, co wrzucić na ruszt, aby zjeść zdrowo i smacznie? Podpowiemy Ci, co i jak wybrać, aby grillowanie było rozsądną przyjemnością.
Grill to, oprócz pysznego jedzenia, okazja do spotkań towarzyskich i miłego spędzania czasu razem. W serii artykułów podpowiemy Ci, co dobrego wrzucić na ruszt i jak ciekawie spędzić razem czas.
Niektóre źródła mówią, że jedzenie grillowanych potraw nie jest zdrowe. Prawdą jest, że niektóre potrawy przyrządzone w nieodpowiedni sposób będą szkodliwe dla Twojego organizmu ze względu na zawartość szkodliwych związków – nadtlenków, benzopirenu, akrylamidu czy wolnych rodników. Jednak grillowanie może być zdrowe, a dzięki naszym wskazówkom nie popełnisz już więcej błędów.
Zdrowy grill – co kupić?
Na rynku dostępne są różne rodzaje grilli – tradycyjne (węglowe), gazowe oraz elektryczne. Na początek skupimy się na ukochanym przez Polaków grillu tradycyjnym.Tradycyjny grill węglowy jest najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny. Chwalony za niepowtarzalny aromat dań. Można go nabyć w bardzo korzystnej cenie. Należy sprawdzić, czy nie jest pomalowany toksyczną farbą, która w miarę użytkowania może dostać się do smażonych potraw. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad inwestycją w grilla ze stali nierdzewnej lub z żeliwa. Funkcjonalny grill powinien być wyposażony w pokrywę, która uchroni przygotowywane pokarmy przed podmuchami wiatru – jest to ważne dla utrzymania odpowiedniej temperatury.
Dla miłośników ogniska proponujemy grille ogniskowe, gdzie regulowane palenisko wisi nad płomieniami wsparte na trójnogu.
Zdrowy Grill – Rozpałka i węgiel
Rozpałki często zawierają w sobie mnóstwo chemii (np. substancje benzynopodobne). Możesz jednak kupić rozpałkę ekologiczną wyprodukowaną np. z kory brzozy. Zapomnij również o rozpalaniu grilla za pomocą gazet czy kartonów. Użyte do ich produkcji substancje stają się toksyczne w kontakcie z ogniem. Rozpałkę stosuj tylko na początku, kiedy na ruszcie nie ma jeszcze żadnych potraw. Nie dodawaj rozpałki podczas grillowania, np. kiedy żar zaczyna wygasać.
Do palenia na grillu najlepszy będzie węgiel drzewny z drzew liściastych. Węgiel z iglaków nie będzie odpowiedni, ponieważ drzewa iglaste zawierają w sobie spore ilości żywicy, która podczas spalania uwalnia trujące substancje. Nieodpowiednie będzie również przetworzone drewno np. lakierowane.
Aby mięso było bardziej aromatyczne, można wrzucić do paleniska np. owoce jałowca lub łupiny orzecha. Czy to nie brzmi pysznie?
Pamiętaj – wdychanie dymu jest niekorzystne dla zdrowia. Umieść grill w większej odległości od miejsca, w którym wypoczywasz, tak aby dym kierował się w przeciwnym kierunku.
Akcesoria do grilla – co dodatkowo będzie Ci potrzebne?
1. Szczypce – niezastąpione przy grillu. Dzięki nim bezpiecznie zaserwujesz jedzenie. Pamiętaj, aby były wykonane z wytrzymałych materiałów oraz były łatwe do wyczyszczenia po każdym grillowaniu.
2. Tacki lub folia aluminiowa – te akcesoria chronią żar przed tłuszczem, który może na niego skapywać. Przydadzą się do prawie każdego dania z grilla.
3. Koszyki do grillowania – przydadzą się do niektórych potraw (szczególnie tych delikatniejszych, jak ryby czy warzywa). Dostępne w wielu kształtach, co umożliwia dobranie tego najodpowiedniejszego.
4. Rękawice żaroodporne – ochronią Cię przed poparzeniami, szczególnie przydatne najmłodszym amatorom grillowania.
5. Szpikulce do szaszłyków – dostępne są drewniane (namocz je w wodzie pół godziny przed grillowaniem) lub metalowe (do wielokrotnego użytku).
6. Termometr do mięs – do dużych fragmentów mięs. Można dzięki niemu upewnić się, czy mięso jest już upieczone w środku.
7. Pędzelki – przydadzą się do idealnego rozprowadzania marynat i przypraw.
8. Spryskiwacz do oleju – użyj go do natłuszczenia rusztu.
9. Butelka z wodą – miej ją pod ręką, aby szybko zareagować, gdy płomienie zrobią się za duże.
10. Szczotka druciana – wyczyścisz nią ruszt ze spalonych resztek jedzenia.
O czym należy pamiętać przed grillowaniem? Sprawdź na kolejnej stronie.
już niedługo długi weekend i na pewno jakiś grill będzie, zaskoczę moich gości czymś nowym – postawię na napoje bezalkoholowe, już widzę jak zachwycają wszystkich swoim wyglądem
wyglądem ale i smakiem!
Ta, i te zasmucone miny facetów 😀
[…] do zapoznania się z naszymi poprzednimi wpisami: Zdrowy grill Domowe marynaty Warzywa […]
[…] do zapoznania się z naszymi poprzednimi wpisami: Zdrowy grill Domowe marynaty Owoce […]
[…] do zapoznania się z naszymi poprzednimi wpisami: Zdrowy grill Owoce z grilla Warzywa […]
[…] do zapoznania się z naszymi wpisami: Zdrowy grill Domowe marynaty Warzywa na grilla Owoce […]
[…] morskimi. Aby było zdrowo i kolorowo, poszukajcie inspiracji w naszym wpisie o zdrowym grillu, warzywach i owocach z rusztu. Owocowe propozycje z pewnością przypadną […]
Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very
compelled me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me.
Thanks, very great post.
[…] Gdy dzień jest dłuższy wówczas mamy więcej czasu, żeby porzucić niewłaściwe nawyki żywieniowe, które są pozostałością zimy. W okresie letnim łatwiej jest coś zmienić w naszych przyzwyczajeniach, ponieważ w sklepach możemy bez problemu dostać świeże warzywa i owoce z rodzimych upraw. Ważne jest też to, że latem możemy używać zdecydowanie mniej tłuszczu, a najlepiej jest ograniczyć jego spożycie do minimum. Lepiej przygotować mięso i warzywa np. na parze niż zatopione w głębokim tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem jest przyrządzenie posiłku na grillu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby mięso czy warzywa nie przypaliły się. Cenne wskazówki dotyczące grillowania znajdziecie we wpisie: „Jak zrobić zdrowy grill”. […]